Rozgrywka - Początki

Wstęp
Na tym etapie posiadasz już gotową, zaakceptowaną postać i wiesz jak ją rozwijać a co za tym idzie czego potrzebujesz. Jako gracz posiadasz więc już narzędzia i cel. Zasady zatytułowane jako rozgrywka mają na celu pokazać jak wykorzystać te narzędzia by uzyskać cel. Na tej stronie poznasz podstawy charakterystyki rozgrywki na snmX, co powinno ułatwić odnalezienie się pośród graczy. W przeciwieństwie do większości pozostałych zasad nie powinno być konieczne wracanie do nich jeśli jest się doświadczonym graczem na snmX. Dla nowych graczy mogą jednak znaleźć się tu odpowiedzi na potencjalne pytania (w jak najzwięźlejszej formie)
Spis treści:
  1. Charakterystyka rozgrywki
  2. Hierarchia
  3. Narratorzy
  4. Pisanie
  5. Pierwsze kroki
  6. Konstrukcja forum
Charakterystyka rozgrywki
Rozgrywka na snmX przebiega w sposób swobodny. Oznacza to brak potrzeby kontroli Narratora w wątku swobodnym, np w trakcie zwykłego spotkania z graczami. Kiedy jednak chcemy ruszyć na przygodę potrzebujemy Narratora. Najlepszą metodą rozpoczęcia takiego wątku jest złapanie chętnego prowadzącego na chacie. Wątki takie prowadzone są w działach fabularnych. W przeciwieństwie do większości innych for Naruto, snmX nie opiera się na systemie misji. Istnieją one w fabule, zarobki postaci oparte są o misje, jednak wątki prowadzone przez Narratorów nie są jednoznaczne misjom. Te mogą zawierać fragment większej misji lub też kilka misji.
W przypadku, gdy w fabule dojdzie do konfliktu pomiędzy dwoma graczami należy poszukać chętnego do poprowadzenia takiego wątku Sędziego. W przypadku takiego konfliktu w ramach wątku prowadzonego przez Narratora ten nie musi przyjmować roli Sędziego, jeśli nie czuje się ku temu na siłach. W tym celu może poprosić o pomoc innego Sędziego.
Hierarchia
Szukając pomocy na forum możesz się zastanawiać do kogo się zwrócić. W uproszczeniu hierarchia wygląda następująco:
  1. Head Admin
  2. Mistrzowie Fabularni
  3. Narratorzy, Sędziowie, Moderatorzy
  4. Gracze
Sprawy należy załatwiać "od dołu". To znaczy, że nie leci się z problemem do H@ jeśli nie próbowało się rozwiązać problemu z MF a wcześniej z Narratorami, Sędziami lub Moderatorami.
W przypadku, gdy sprawa dotyczy problemu z zasadami forum opiera się na kilku rozwiązaniach. Po pierwsze, próba wykonania czegoś w ramach wyjątku - nie akceptujemy wyjątków i nawet te zaakceptowane przez H@ będą odwoływane. Jedyny sposób, by wykonać coś niezgodnie z zasadami jest zmiana zasad zgłoszona przez propozycje.
Drugą sytuacją są zasady nie opisujące danego problemu - nie można ich rozwiązać od ręki, zawsze należy je rozwiązywać poprzez zgłaszanie propozycji. Rozwiązania od ręki również będą traktowane jako łamanie regulaminu i będą cofane niezależnie od tego, kto podejmie w ich sprawie decyzję.
Na koniec kwestii hierarchii należy zaznaczyć, że zasady gry i regulaminy zmieniać może tylko Head Admin. Gdy zaś zadajecie pytanie o jakieś zasady odpowiedź jest nie ważna póki nie dostaniecie linku do odpowiednich zasad - nawet jeśli jest to osoba posiadająca jakieś stanowisko na forum. Jeżeli w grze coś potoczy się na waszą niekorzyść z powodu oparcia się o odpowiedź nawet MF nie będzie to powodem do skargi. Liczą się tylko zasady pisane, natomiast gdy ich brakuje jedynym rozwiązaniem jest dodanie ich przez Head Admina po przejściu procesu propozycji.
Może to brzmieć jak brak zaufania... I tak, jest to brak zaufania. Historie przez lata jakie można było spotkać na rodzimej scenie PBFowej szczególnie skomplikowanych for nauczyły, że tu nie ma miejsca na zaufanie. Jesteśmy kolegami tylko jako gracze. W kwestii dodatkowych ról na forum należy sobie nie ufać i traktować jak całkiem obcą osobę.

Narratorzy
Pisanie
Pierwsze kroki
Konstrukcja forum
Forum organizacyjne: w tym miejscu proponujemy nowe techniki, przedmioty, zgłaszamy wszelkie problemy.
Fabuła: w tym miejscu znajdują się wszelkie tematy techniczne wymagane przez rozgrywkę nie będące jednak bazą zdolności czy zasadami gry. Są tu Karty Postaci graczy czy NPC a także tematy stanu wiosek etc.
Świat: tutejsze działy symbolizują świat shinobi. To tutaj dzieje się akcja gry. Poszczególne miejsca to działy i tematy. Pamiętaj! Wszystkie tematy muszą tu być pod autorstwem konta MF Lokacja. Tworzenie nowych tematów wymaga zgłoszenia tematu na PW do konta Lokacja - szablon w sygnaturze.
Offtop: na forum znajduje się grupa działów typu Offtop. Służą one wszelkiego rodzaju rozrywce niezwiązanej z światem shinobi przedstawionym w snmX. Spam, gry słowne, chwalenie się swoją twórczością - na wszelkie tego typu rzeczy znajdzie się tu miejsce. To także miejsce gdzie w razie zainteresowania zapewnię miejsce do Role Playowej zabawy nie związanej z snmX.