Balans - Techniki własne a taijutsu.

Archiwum propozycji odrzuconych. Jeżeli w mandze lub anime nie przedstawiono faktów rzucających nowe światło na sprawę nie wolno ponownie jej proponować.

Moderatorzy: Mistrz Gry, Mistrz Fabularny, Moderacja Propozycji

Balans - Techniki własne a taijutsu.

Postprzez Shiin Asami » 13 kwi 2017, o 01:29

Zauważyłem, że do technik własnych wrzucane są taijutsu, które tak naprawdę można wykonać przez opis co jest kompletnie irracjonalne.

Moja propozycja wygląda następująco:
Do balansu dodać wzmiankę o tym, że techniki taijutsu obejmują tylko i wyłącznie techniki których nie da się uzyskać przez opis, jak np cios wyprowadzony z użyciem chakry, przedmiotu itp.

Wiem, że to gryzie się trochę z nowym systemem obrażeń, ale jaki jest sens wrzucać technikę w której wykonujemy kopnięcie, jeżeli to samo możemy zrobić przez opis? A jak ktoś zrobi już takie wj? To wtedy co, nie można opisać takiego ataku?

Rozumiem technikę gdzie wykorzystuje się np bandaż do ataku, lub technikę na miarę hyuugowych pięści, ale zwykły cios?

Ranga: Nukenin

Re: Balans - Techniki własne a taijutsu.

Postprzez Inuzuka Mihye » 13 kwi 2017, o 01:32

Też często o tym myślałam i można by było po prostu przyjąć, że ciosy opisywane są mniej skuteczne i silne niż te w których się używa ciosów jako technik. To najbardziej banalny i prosty pomysł. W innym przypadku, prosty cios, wsparcie się na dłoni czy coś byśmy musieli opisywać jako styl walki lub cios.
나 말이야
못다 핀 꽃 한 송이야

Obrazek

BANK
PZ
Prowadzę misje z zakresu D-B
Moderuje dział Kart Postaci

Ranga: Tokubetsu Jōnin

Postprzez Shinigami » 13 kwi 2017, o 11:18

Jako taijutsu i tak właśnie przechodzą jedynie jakieś specjalne chwyty, kombinacje ruchów, zdolności oparte na przedmiotach i chakrze, zwykły cios nie przejdzie, bo wtedy jest kwestia plagiatu, co, ktoś normalnego ciosu nie wyprowadzi, bo ktoś sobie opisał to jako technikę? Jak macie pomysł gdzie to wpisać, to można to zrobić.
Obrazek

Postprzez Hatake Asagi » 13 kwi 2017, o 11:59

Generalnie, by zrozumieć "problem" trzeba wiedzieć, co w japońskiej głowie się kryje pod nazwą "technika" - nawet "zwykłe" (czyt. wytrenowane godzinami) uderzenie pięścią to już technika - tam wszystkie wypracowane ruchy to "waza" (czyli techniki). Dlaczego? Dlatego, że ruch improwizowany jest zawsze mniej skuteczny niż wyćwiczony i doprecyzowany - ów doprecyzowany ruch, to właśnie technika. Osoby ćwiczące jakieś sztuki walki to wiedzą - szansa na to, że się w coś trafi na spontanie jest zdecydowanie niższa niż wtedy, gdy wykonujemy dobrze nam znany ruch - mamy jego pewność, mięśnie go pamiętają, a przez to wychodzi "zawsze" tak samo (wiadomo, kąt się lekko może zmieni, ale generalnie robiąc daną technikę to wykonujemy ją, np. proste kopnięcie to zawsze proste, a nie skośne etc).

Życie życiem, a forum to forum - jasne, że nie da się tego żywcem przenieść na PBF, tak więc: W przypadku WT a Taijutsu (no i pewnie to samo będzie się liczyły wszelkich bukijutsu), zasadniczo, w moim mniemaniu, należy zdecydowanie zrozumieć i szanować różnice między ruchem improwizowanym i spontanicznym, a wyćwiczonym (czyli naszą techniką). Oczywiście, nie mam tutaj na myśli czegoś takiego, że technika zawsze ma wyjść, a improwizowany nigdy (na to się bardzo wiele składa i każdy to wie), ale przećwiczona, dopracowana "waza" jest pewniejsza i skuteczniejsza, niż opisany na szybko ruch - głównie dlatego, że postać ma ją przećwiczoną (wydane PN), zna ją dobrze (zwłaszcza, jeśli to jej WT) i wie, jak zachowuje się jej ciało, względem ciała przeciwnika.
Oczywiście nie popadamy w absurdy, nie będziemy każdego uderzenie traktować jako WT, w tym przypadku regularne taijutsu daje nam aż nadmiar możliwych zagrać, ale wszelkie chwyty, rzuty, dźwignie, kombinacje etc jak najbardziej się w mojej opinii klasyfikują jako WT.

Jaki więc balans proponuję? Cóż, w tym przypadku uważam, że wystarczyłby krótki dopisek w stylu:

Kanoniczne techniki taijutsu/bukijutsu oraz opracowane przez graczy (WT), posiadają większą skuteczność oraz szansę powodzenie w stosunku do "takich samych" ruchów imrpowizowanych (wynikających z opisu działania). W ocenie ich skuteczności, poza ogólnymi zasadami systemu walki forum, Chimu/MF bierze pod rozwagę poziom odpowiedniej dziedziny (taijutsu/bukijutsu), odpowiednie atrybuty postaci oraz poziom techniki - tutaj jako wartość orientacyjna.

Nie wiem, czy jest tutaj potrzeba robienia szczegółowego wzoru na to co i dlaczego - system forum podaje nam wzory zarówno na trafienia jak i obrażenia, tutaj bym widział bardziej podpowiedź/wyjaśnienie rozgraniczenia, miedzy technikami a ruchami improwizowanymi. Jeśli jednak ktoś chce wyprowadzić jakiś wzór na to, to ja mu nie wróg.

Pozdrawiam,
Asagi
Jeśli masz oczy i charakter jak poniżej, napisz do mnie ;)
Spoiler:

Nindou Song #1 <3
Rozterka dnia codziennego ;) ||Theme 1||Theme 2

Moja drużyna:
Nasza Sensei <3! | Super-Iryo-Kunoichi! | Twardziel (Tank, DPS and More)! | Ja ^^'
Karty by Yuki Jun :)

Ranga: Chūnin

Postprzez Mistrz » 22 kwi 2017, o 19:53

Nie ważne co japończycy nazywają techniką, ważne jest jedno: nadmiar technik. Mamy ich za dużo i powinniśmy zmniejszać ilość, czy to kanon czy wj. Proszę po prostu nie akceptować GÓWNA bo wszelkie techniki, które są po prostu w swej bezsensowności nieklimatyczne i robią tylko śmietnik zasługują jedynie na takie określenie. Akceptować tylko to co ma realne znaczenie a nie jest skrótową formą opisywania czynności w walce lub co gorsza, kopiowaniem czegoś. Bo w efekcie gracz zapewne opis tych czynności powtórzy w poście by uzyskać parę linijek i jedynie się kopiuje. Zwykłe ataki wynikają z stylu walki, jeśli nie ma stylu walki jaki charakteryzowałby dany cios to narrator powinien ograniczać gracza.
I'm the hero snm didnt deserves, but the one it needs right now/
Ja jestem regulaminem!
Administrator

Ranga: Uczeń
Specjalna Ranga: ANBU
Specjalna Ranga: Kugutsu Butai
Dodatkowa Ranga: S-Rank

Powrót do Odrzucone